Witryna Konkursowa Wydziału AEiI

Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2020)

Finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej"

robotDnia 5 marca na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki odbył się Finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Konkurs jest organizowany przez pracowników Katedr powstałych z Instytutu Elektroniki z partnerami: firmą Siemens i Kamami. Kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się Elektroniką, Automatyką, Robotyką oraz Informatyką. Konkurs ma formułę otwartą tzn., że nie ma ściśle określonego zadania. Uczestnicy przysyłają praktycznie zrealizowane projekty, mieszczące się w zakresie tematyki konkursu. Jury konkursowe, w skład którego wchodzą pracownicy wywodzący się z Instytutu Elektroniki, wyłoniło dziesięć najlepszych prac, które w czasie finału rywalizowały o jak najlepsze miejsca i cenne nagrody.

 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 107 osób, które pracując samodzielnie lub w 2‑osobowych zespołach zaproponowały 70 projektów. W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, między innymi z Warszawy, Poznania, Gdańska, Białegostoku, Lublina, Zielonej Góry, Grudziądza, Siedlec, Jarosławia, Nowego Sącza, Tarnowa, Biłgoraju, Białogardu, Olkusza, Skarżyska-Kamiennej, Kędzierzyna-Koźla i wielu okolicznych miast. Tematyka projektów jest niezwykle szeroka: obejmuje elementy automatyki domowej, centrale alarmowe oraz układy kontroli dostępu, układy zasilające, urządzenia do analizy jakości wody, inteligentne systemy stosowane w produkcji żywności, pomoce dydaktyczne, specjalizowane roboty mobilne, humanoidalne, zaawansowane roboty przemysłowe, systemy geolokalizacji obiektów, sterowane numerycznie wiertarki, obrabiarki, pomoce dla osób starszych lub niepełnosprawnych, systemy nagłaśniające, syntezatory audio, urządzenia zwiększające bezpieczeństwo na drogach, gry elektroniczne, a także aplikacje na telefony komórkowe.

Zainteresowanie konkursem kolejny raz przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Młodzi ludzie mają nie tylko niezwykłe pomysły, bardzo głęboką wiedzę techniczną, ale nade wszystko znajdują czas, aby te pomysły realizować.

W pierwszej części finału, która odbyła się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach finaliści zaprezentowali swoje projekty. Oceniało je grono jurorów, w skład którego wchodzili przedstawiciele firm partnerskich oraz pracownicy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki

2020 03 05 konkurs final grupowe

Dzięki partnerskiej współpracy pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki z Urzędem Miasta Żory oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, po prezentacjach konkursowych Laureaci Konkursu wraz z opiekunami udali się do Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się podczas uroczystej Gali Finałowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, gdzie zaprezentowano trzy wybrane projekty. Fundatorami nagród były firmy Siemens, Kamami, Rektor Politechniki Śląskiej, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, Prezydent miasta Żory oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczne. Prezentacje wyróżnionych projektów wysłuchało grono znamienitych gości ze świata nauki, samorządowcy z licznych śląskich miast, przedstawiciele władz oświatowych oraz przemysłu. Całość wydarzenia zakończył koncert Katarzyny Moś.

Główne nagrody:

Miejsce Tytuł projektu Autor Szkoła
I Robot humanoidalny wielkości człowieka Bartosz Trefon Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach
II Robot 4DOF COPERNICUS Wiktor Nowacki Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu
III Syntezator Cyfrowy Jacek Wieczorek VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

 

Relacja z finału konkursu w TVP3 Katowice

 


 

Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2020)

 

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI już po raz trzeci ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem:

Elektronika – by żyło się łatwiej

 

Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2020)

 

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów o profilach matematyczno-fizycznych i politechnicznych oraz techników elektronicznych, mechatronicznych, informatycznych, automatycznych i pokrewnych.

 

 

Do konkursu można zgłaszać zrealizowane projekty będące przykładami praktycznych zastosowań szeroko pojętej elektroniki. Mogą nimi być:

  • układy elektroniczne,
  • systemy mechatroniczne,
  • aplikacje sterowników programowalnych PLC takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych,
  • aplikacje na mikrokontrolerach,
  • aplikacje na smartfony i tablety,
  • programy komputerowe,
  • inne.

 

Zakres zastosowań może obejmować między innymi:

  • wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących, niedosłyszących, mających problemy z komunikacją, poruszaniem itp.),
  • elektronika dla zdrowia – rozwiązania wspomagające trening, dietę oraz kuracje,
  • automatyka domowa – automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji, sterowanie bramami, oknami, roletami oraz domowe systemy bezpieczeństwa (zabezpieczenia antywłamaniowe, symulatory obecności osób itp.),
  • systemy dokarmiania zwierząt domowych oraz podlewania roślin podczas nieobecności domowników,
  • stacje meteorologiczne,
  • systemy kontroli zanieczyszczeń,
  • systemy odmierzania czasu (np. rejestrowanie czasu użytkowania urządzeń i materiałów eksploatacyjnych)
  • systemy oświetlenia awaryjnego,
  • wszelkie urządzenia ruchome – w tym modele pojazdów, robotów kroczących, obiektów latających,
  • urządzenia warsztatowe – przyrządy pomiarowe, zautomatyzowane obrabiarki, drukarki 3D,
  • pomoce dydaktyczne zarówno sprzętowe jak i programowe
  • inne.

 

Do konkursu można zgłaszać projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach. Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i tworzone w zespołach dwuosobowych – np. będące efektem działalności kół zainteresowań.

Osoby zamierzające wziąć udział w Konkursie powinny zarejestrować się w systemie rejestracji podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela-opiekuna. Termin rejestracji upływa z dniem 15 grudnia 2019. Strona rejestracji będzie uruchomiona wkrótce.

Opis zrealizowanego projektu w postaci dokumentu PDF o objętości nie przekraczającej 6 stron należy przesłać na stronę Konkursu do dnia 4 stycznia 2020. Szczegóły dotyczące formy dokumentu określone są w Regulaminie oraz szablonie projektu dostępnym po dokonaniu rejestracji.

Spośród autorów przesłanych projektów wyłonione zostanie grono finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie, który odbędzie się 5 marca 2020 w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej. Uczestnicy finału przedstawią swoje projekty w formie 10 minutowej prezentacji. Spośród finalistów wyłonieni zostaną laureaci, którzy otrzymają roczne stypendium fundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (pod warunkiem, że podejmą studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oraz nagrody rzeczowe fundowane przez sponsorów. Nagrody przewidziane są również dla szkół, z których wywodzą się laureaci.

Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Żory, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz Fundacji TEANO.

Patronami medialnymi konkursu są radio eM oraz wydawnictwo AVT – wydawca miesięczników Elektronika dla Wszystkich oraz Elektronika Praktyczna.

Szczegółowe zasady określone są w Regulaminie dostępnym na stronie konkursu: konkurs.aei.polsl.pl.

 

 

Ważne daty:
  • 15 grudnia 2019 - termin rejestracji uczestników
  • 4 stycznia 2020 - termin nadsyłania projektów konkursowych
  • 5 marca 2020 - uroczysty finał konkursu

 

Zapraszamy do udziału.

 

Załączniki: