Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2024)

 

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej
wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI

ogłasza kolejny konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny
elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem:

"Elektronika – by żyło się łatwiej"

 

W SKŁADZIE KOMITETU ORGANIZACYJNEGO KONKURSU WYSTĘPUJĄ:

 

PRZEWODNICZĄCY HONOROWY:

prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień

 

PRZEWODNICZĄCY:

dr inż. Andrzej Malcher

 

CZŁONKOWIE:

dr inż. Edyta Wróbel

dr inż. Jerzy Fiołka

dr inż. Krzysztof Bernacki

dr inż. Jarosław Wrotniak

dr inż. Piotr Kowalik

mgr inż. Szymon Para

mgr inż. Natalia Waczyńska Niemiec

 

 Przedstawieni organizatorzy zapraszają do udziału w siódmej edycji konkursu pod znanym tytułem:

"Elektronika – by żyło się łatwiej"

 

Decyzją Komitetu Organizacyjnego przedłuża się termin rejestracji Uczestników Konkursu do dnia 28 stycznia 2024r.

  

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych – szczególnie liceów o profilach matematyczno-fizycznych i politechnicznych oraz techników kształcących w kierunkach: technik elektronik, mechatronik, informatyk, automatyk i pokrewnych.

Do konkursu można zgłaszać zrealizowane projekty będące przykładami praktycznych zastosowań szeroko pojętej elektroniki. Mogą nimi być przykładowo:

  • układy elektroniczne,
  • systemy mechatroniczne,
  • aplikacje sterowników programowalnych PLC takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych,
  • aplikacje na mikrokontrolery,
  • aplikacje na smartfony i tablety,
  • programy komputerowe.

 

Zakres zastosowań może obejmować między innymi:

  • wszelkie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (niedowidzących, niedosłyszących, mających problemy z komunikacją, poruszaniem itp.),
  • elektronika dla zdrowia – rozwiązania wspomagające trening, dietę oraz kuracje,
  • rozwiązania z zakresu ochrony zdrowia,
  • elementy automatyki domowej – automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji, sterowanie bramami, oknami, roletami oraz domowe systemy bezpieczeństwa (zabezpieczenia antywłamaniowe, symulatory obecności osób itp.),
  • pozyskiwanie i gromadzenie energii ze szczególnym uwzględnieniem źródeł odnawialnych,
  • systemy dokarmiania zwierząt domowych oraz nawadniania roślin podczas nieobecności domowników,
  • stacje meteorologiczne oraz systemy monitoringu zanieczyszczeń,
  • systemy odmierzania czasu (np. rejestrowanie czasu użytkowania urządzeń i materiałów eksploatacyjnych),
  • systemy oświetlenia awaryjnego,
  • wszelkie urządzenia ruchome – w tym modele pojazdów, robotów kroczących, konstrukcje latające, zwłaszcza zasilane „zieloną” energią,
  • urządzenia warsztatowe – przyrządy pomiarowe, zautomatyzowane obrabiarki, drukarki 3D,
  • pomoce dydaktyczne zarówno sprzętowe jak i programowe.

 

W konkursie mogą brać udział projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach (z wyjątkiem prac prezentowanych w poprzednich edycjach konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”). Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i tworzone w zespołach dwuosobowych.

Osoby zamierzające wziąć udział w konkursie powinny zarejestrować się na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela- opiekuna. Termin rejestracji upływa z dniem 17 grudnia 2023, zachęcamy jednak do wcześniejszej rejestracji, co usprawni prace organizacyjne.

Następnie, szczegółowy opis zrealizowanego projektu w postaci dokumentu PDF o objętości nie przekraczającej 6 stron należy przesłać na stronę konkursu do dnia 14 stycznia 2024. Do dokumentu należy dodać link do filmu prezentującego uzyskane rozwiązanie w działaniu o czasie trwania nie dłuższym niż 5 minut. Film może być umieszczony w dowolnym serwisie udostępniania plików multimedialnych. Szczegóły dotyczące formy dokumentu określone są w Regulaminie, który można znaleźć na stronie konkursu. Szablon projektu udostępniony jest dla zarejestrowanych uczestników.

Spośród autorów przesłanych projektów wyłonione zostanie grono finalistów. Osoby zakwalifikowane do finału zostaną szczegółowo poinformowane o planowanym przebiegu przeglądów finałowych oraz wymaganiach dotyczących prezentacji. Finał odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2024. Uczestnicy finału przedstawią swoje projekty w formie 10 minutowych prezentacji.

Wszyscy finaliści otrzymają cenne nagrody fundowane przez sponsorów. Spośród nich, wyłonieni zostaną laureaci, którzy otrzymają roczne stypendium fundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (pod warunkiem, że podejmą studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki). Nagrody przewidziane są również dla szkół, z których wywodzą się laureaci.

Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Komitetu Elektroniki
i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Fundacji TEANO. Patronami medialnymi konkursu są radio eM oraz wydawnictwo AVT – wydawca miesięczników Elektronika dla Wszystkich oraz Elektronika Praktyczna.

Szczegółowe zasady określone są w Regulaminie dostępnym na stronie konkursu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Zapraszamy do udziału.

 

 

Załączniki: