Witryna Konkursowa Wydziału AEiI

Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2018)

Projekt laureata konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej" opublikowany w ogólnopolskim czasopiśmie

 

Projekt Aleksandra Ostrowskiego wyróżniony pierwszą nagrodą w konkursie "Elektronika - by żyło się łatwiej" został opublikowany w ogólnopolskim czasopiśmie "Elektronika Praktyczna". Autor zaprojektował i zrealizował praktycznie urządzenie do pomiaru chwilowego oraz uśrednionego zużycia paliwa gazowego w samochodach wyposażonych w instalację LPG. Urządzenie obiera dane ze sterownika LPG oraz czujnika prędkości, a wynik prezentuje na wyświetlaczu z panelem dotykowym.
Panu Aleksandrowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu.

 


 

Gala finałowa konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej"

W dniu 5.04.2018 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu „Elektronika - by żyło się łatwiej”. Konkurs kierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Instytut Elektroniki, a współorganizatorami - firmy Siemens oraz Kamami, które ufundowały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla wyróżnionych uczestników konkursu, którzy będą studiować na kierunku Elektronika i Telekomunikacja nagrodami są również roczne stypendia Dziekana.

 

Do konkursu zgłosiło się ponad 90. uczniów z całej Polski - głównie ze śląskich miast, ale także z Krakowa, Lublina, Poznania, Torunia, Tarnowa, Żywca, Limanowej, Nowego Sącza i innych. Spośród nadesłanych projektów Komisja Konkursowa wyłoniła dziesięć najlepszych projektów, które były prezentowane podczas Gali Finałowej. Projekty obejmowały między innymi różnego typu układy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, urządzenia automatyki domowej, stacje monitorowania środowiska - w tym zanieczyszczeń powietrza, roboty, pojazdy samobieżne, konstrukcje latające, urządzenia warsztatowe, aplikacje na smartfony ułatwiające naukę lub usprawniające wymianę informacji itp.

 

Jury konkursowe po wysłuchaniu prezentacji najlepszych projektów ustaliło następującą kolejność laureatów:

1. Aleksander Ostrowski z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Temat projektu „Miernik zużycia LPG”, nauczyciel prowadzący Piotr Kalus

2. Artur Morys-Magiera z Liceum Ogólnokształcące nr XI przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach i Jakub Polaczek z I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach. Temat projektu „RaspCopter”, nauczyciel prowadzący Kazimierz Szeliga.

3. Wiktor Nowacki z Zespołu Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu. Temat projektu „Ploter rysujący CNC”, nauczyciel prowadzący Stanisław Sitek

 

Przyznano także 7 wyróżnień dla: Mateusza Kowalika i Roberta Pawlika – Dobrowolskiego z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku – Białej, Bartłomieja Mazura i Krzysztofa Dziembały z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, Mateusza Garwola i Filipa Oleksego z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, Nikodema Bartnika z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu, Jacka Wieczorka z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach, Artura Machy z Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego, Technikum nr 2 w Gliwicach, Patryka Chyćko i Rafała Hrabia z Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie.

 

Na zakończenie Gali Finałowej Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki prof. dr hab. inż. Adam Czornik wraz z przedstawicielami sponsorów wręczyli laureatom cenne nagrody. Dla trzech szkół, w których uczą się laureaci 3. pierwszych miejsc, firma Siemens ufundowała sprzęt, który pozwoli wyposażyć szkolne pracownie. Ponadto przedstawiciele firmy Siemens wraz z pracownikami Instytutu Elektroniki przeprowadzą szkolenie dla nauczycieli, którzy opiekowali się autorami wyróżnionych prac.

 

W gali wzięli również udział reporterzy Radia eM, którzy przygotowali relację z wydarzenia. Zapraszamy do odsłuchania.

 

Laureatom, ich opiekunom, jak i szkołom gratulujemy!

 

 

 

 


 

 

„Elektronika - by żyło się łatwiej - kurs dla nauczycieli”

W dniach 24-25 maja 2018 roku gościliśmy w Instytucie Elektroniki nauczycieli, którzy opiekowali się finalistami konkursu „Elektronika - by żyło się łatwiej”. Nauczyciele wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym w laboratorium Sterowników Programowalnych (sala 615) Zakładu Układów Cyfrowych i Mikroprocesorowych, a prowadzonym przez pracownika firmy Siemens Pana Aleksandra Pawlasa. Tematyka szkolenia obejmowała obsługę środowiska programistycznego Step7 TIA Portal służącego do programowania sterowników przemysłowych PLC serii S7 oraz konfigurację paneli operatorskich HMI firmy Siemens. Szkolenie zostało zaproponowane nauczycielom jako nagroda za opiekę merytoryczną nad uczniami uczestniczącymi w konkursie.
W organizacji przedsięwzięcia brała także udział firma Kamami, która ufundowała posiłki dla uczestników szkolenia.
Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa przygotowane przez firmę Siemens Sp. z o.o.
W szkoleniu wzięło udział 11 nauczycieli. W planie są następne tego typu przedsięwzięcia skierowane do nauczycieli szkół, z którymi podjął współpracę Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej.

 

 

 


 

 

Konkurs dla uczniów szkół średnich

Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem:

Elektronika - by żyło się łatwiej

 

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów o profilach matematyczno-fizycznych, politechnicznych i techników elektronicznych, mechatronicznych, informatycznych, automatycznych i pokrewnych.

 

Do konkursu można zgłaszać zrealizowane projekty będące przykładami praktycznych zastosowań szeroko pojętej elektroniki. Mogą nimi być:

  • układy elektroniczne,
  • systemy mechatroniczne,
  • aplikacje sterowników programowalnych PLC takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych,
  • aplikacje na mikrokontrolerach,
  • aplikacje na smartfony i tablety,
  • programy komputerowe,
  • inne.

 

Zakres zastosowań może obejmować między innymi:

  • wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących, niedosłyszących, mających problemy z komunikacją, poruszaniem itp.),
  • elektronika dla zdrowia – rozwiązania wspomagające trening, dietę oraz kuracje,
  • domowe systemy bezpieczeństwa (zabezpieczenia antywłamaniowe, symulatory obecności osób i zwierząt obronnych),
  • automatyka domowa – automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji, sterowanie bramami, oknami oraz roletami,
  • systemy dokarmiania zwierząt domowych oraz podlewania roślin podczas nieobecności domowników,
  • stacje meteorologiczne,
  • systemy odmierzania czasu (np. rejestrowanie czasu użytkowania urządzeń i materiałów eksploatacyjnych)
  • systemy oświetlenia awaryjnego,
  • wszelkie urządzenia ruchome – w tym modele pojazdów, robotów kroczących, obiektów latających,
  • urządzenia warsztatowe – przyrządy pomiarowe, zautomatyzowane obrabiarki, drukarki 3D,
  • inne.

 

Do konkursu można zgłaszać projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach. Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i zespołowe – np. będące efektem działalności kół zainteresowań.

Osoby zamierzające wziąć udział w Konkursie powinny zarejestrować się na stronie rejestracji podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela - opiekuna. Termin rejestracji upływa z dniem 15 lutego 2018. Uczestnicy mogą sprawdzać i uzupełniać swoje dane a także przesyłać pliki z opisem projektu logując się w panelu uczestnika.

Opis zrealizowanego projektu w postaci dokumentu PDF o objętości nie przekraczającej 6 stron należy przesłać na stronę Konkursu do dnia 28 lutego 2018. Szczegóły dotyczące formy dokumentu określone są w Regulaminie oraz szablonie projektu można znaleźć na stronie Konkursu.

Spośród autorów przesłanych projektów wyłonione zostanie grono finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie, który odbędzie się początkiem kwietnia 2018 w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej. Uczestnicy finału przedstawią swoje projekty w formie 10 minutowej prezentacji. Spośród finalistów wyłonieni zostaną laureaci, którzy otrzymają roczne stypendium fundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (pod warunkiem, że podejmą studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oraz nagrody rzeczowe fundowane przez sponsorów. Nagrody przewidziane są również dla szkół, z których wywodzą się laureaci.

Na cele realizacji projektu konkursowego uczestnicy, jak i ich szkoły mają możliwość zakupu na preferencyjnych warunkach sterowników LOGO! z oprogramowaniem - link. Oferta może ulec zmianie.

Patronem konkursu jest wydawnictwo AVT – wydawca miesięczników Elektronika dla Wszystkich oraz Elektronika Praktyczna.

Szczegółowe zasady określone są w Regulaminie dostępnym na stronie konkursu.

 
Ważne daty:
15.01.2018 - termin wczesnej rejestracji - zarejestrowanie uczestnika do tego terminu pozwoli usprawnić przeprowadzenie dalszych etapów konkursu
15.02.2018 - ostateczny termin rejestracji uczestników
28.02.2018 - termin przysyłania prac konkursowych
15.03.2018 - termin ogłoszenia wyników pierwszego etapu oraz listy finalistów
5.04.2018 - uroczysty finał w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej
Ze względów organizacyjnych niektóre daty mogą jeszcze ulec zmianie.
 
W razie pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 237 18 45

 

Zapraszamy do udziału.

 

Załączniki: